Ha még csak most ismerkedsz a hajózással, és szeretnéd megtudni mitől is lesz egyedibb és másabb egy-egy hajó, most adunk egy kis segítséget.Előző részeinkben a vitorlásokról írtunk, most pedig lássuk, hogyan lesz sportosabb, vagy akár igazán fényűző a nyaralásunk.
Motoros hajók:
Ezeknél a hajóknál is érvényesül, ami a vitorlásoknál: funkciónak megfelelően több vonalon indult el ezek fejlődése. A sportmotorosok jellemzően kis testű hajók, azonban méretükhöz viszonyítva több személyt is – akár 4-8 főt is szállíthatnak. Jellemzően nincs rajtuk kabin, vagy ha van is, ez kicsi. Csak a nagyobb típusoknál található rajtuk fürdő-WC, és konyha. A testhez viszonyított nagy teljesítményű motorok azonban leginkább napközbeni kirándulásokra (egyes helyek megközelítése vízen, gyorsan) illetve vízi sportokra (vízisí, wakeboard, banán, tube) teszik őket alkalmassá.
A túramotorosok a sportmotorosokhoz viszonyítva nagyobb kényelmet nyújtanak, azonban lassabbak. Ezek alkalmasak a hajón lakásra, úszó apartman jellegüket megőrizték. Ezeknél a hajóknál a dizájn és a kényelem nem elsődleges, azonban a funkciónak megfelel. Ebbe a kategóriába sorolhatóak nemcsak a tengeri túramotorosok, hanem a csatornahajók is. Kabinok száma tengeri hajók esetén 1-3, csatornahajóknál 1-5.
A luxusmotorosokat kényelem és dizájn tekintetében egy ötcsillagos hotel lakosztályához hasonlíthatjuk. Ebben a kategóriában nemcsak a kinézet fontos, nagy hangsúlyt fektetnek a felhasznált anyagok nemességére is, bőr ülőgarnitúra, teak fedélzet, nemes faborítás belül az élettérben. A tervezők figyelmessége általában kiterjed olyan apró részletekre is, mint jól elhelyezett pohártartó és italhűtő a cockpiten, nagyobb, kényelmesebb kabinok; a hajó belsejében padlószőnyeg gondoskodik az otthonosságról. Légkondicionáló és generátor sok esetben alapfelszereltség.