Mindig is misztikus, izgalmas találgatásra adott okot, hogy mit is rejt a végtelen tenger mélye, milyen szörnyek rejtőzhetnek a hullámok alatt. Az Adria lágyan hullámzó tengerifű- és neptunfű-mezői kitűnő búvóhelyet biztosítanak megannyi halfajnak, a sziklákon színes korallok, viaszrózsák és virágállatok kápráztatják el a búvárkodókat.
Ezekben a vizekben megtalálható több szivacsfaj is, és a gyermekek örömére a tengeri csillag, a csikóhal és a sekély vizekben gyakran előforduló gébfélék is. Az ínyencek végigkóstolhatják az Adria gyümölcseit úgy, mint különböző kagylófajokat, polipot, rákokat és tintahalat is, valamint számos ízletes halfaj is megtalálható itt, mint a hekk, a tőkehalak, vagy a sügérfélék. Mégis ha a tenger élőlényeiről esik szó, mi más juthatna először az eszünkbe, mint a legjátékosabb és legkedveltebb élőlények a térségben: a delfinek. A fajok megóvása érdekében Mali Losinjon alapítottak is egy rezervátumot a számukra.
De mely rémek leselkednek ránk a kék mélységből? A méltósággal "repkedő" ráják annyira nem is tűnnek félelmetesnek, de a morcos tekintetű sziklahalak mérgező tüskéinek fenyegetését érdemes komolyan venni, míg a murénák barlangjait érdemes elkerülni, nehogy egy kampós fogakkal teli száj csapjon le a kezünkre. A nyílt vizek lenyűgöző teremtményei a kihalás szélén álló tonhalak és a furcsa alakú kardhalak. Testméretük félelmetes lehet, bár közel sem annyira, mint mikor egy torpedószerű test, tépőfogakkal teli száj, és mindent elnyelő éhes bendő közelít felénk. Igen. A cápák - melyek közül több, emberre nem veszélyes faj is él az Adria vizeiben, köztük olyan ijesztő, ámde békés fajok is, mint a plankton szűrő óriáscápa vagy a kispettyes macskacápa. Azonban azt is érdemes tudni, hogy a ma már igen ritka "nagy fehér" fő előfordulási helye a Kvarner-öbölben volt a Földközi-tenger térségében.
Amennyiben profikkal ismerkednél az Adria élővilágával nyugodtan keresd fel a rogoznicai búvárbázist, ahol magyar nyelvű oktatókkal merülhetsz: http://www.adriadive.hu/