Ahogy bármely nyaraláson, úgy a hajózás során is körültekintően kell napoznunk, ehhez adunk most egy-két jó tanácsot mindazoknak, akik nem szeretnének leégni!
A napra szükségünk van, hogy jól érezzük magunkat, illetve fontos szerepe van a D vitamin termelésben, ami nélkülözhetetlen a csontunk szerkezetének erősítésében. Ugyanakkor a napsugarak bizonyos fajtái károsak lehetnek a bőrünkre, különösképpen az UVA és UVB sugarak, leginkább 12-16 óra között nem tanácsos napozni.
Sokan tévesen kezelik a napvédő krémeken feltüntetett fényvédő faktor jelentését is. A faktor szám azt adja meg, hogy az adott faktorszámú naptejet használva mennyi idővel tovább tartózkodhatunk a napon, anélkül, hogy leégnénk. A faktorszám csak az UV-B sugárzással szembeni védőhatásról ad információt, a szintén káros UV-A sugárzással szembeni védelemről nem nyújt a tájékoztatást.
A következő képlet segítségével kiszámolhatjuk a naptej használata mellett napozással tölthető időt: a bőr saját védelme mellett napozással tölthető idő x a használt naptej faktorszáma = az a maximális idő, amit naponta a napon tölthet anélkül, hogy leégne a bőre.
Nézzünk egy példát! Ha valaki 8-as faktorszámú naptejet használ, és bőrtípusának megfelelően 20 percet tartózkodhat a napon leégés nélkül, az 8 x 20 perc, vagyis 160 perc. Ezt az időt az sem hosszabbítja meg, ha újra és újra bekeni magát naptejjel, és ahhoz, hogy ennyi időt tölthessen a napon a napvédő krémet többször is fel kell vinnie bőrére, mert a ruha vagy az izzadtság könnyen letörölheti.
A hajón további védelemre szolgál a bimini, mely a legtöbb hajón alap felszereltségnek számít. Ez a cockpit fölé nyitható vászon tető, mely nagyon jól jöhet legfőképp akkor, ha gyermekek is tartózkodnak velünk a hajón. Bérlés előtt mindenképpen tájékozódjon arról, hogy biminivel is felszerelt-e a választott hajó.